دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

بدون هیچ نگرانی برنزه کنید

پزشکان همیشه می‌گویند که چیزی به نام برنزه کردن امن یا سالم وجود ندارد. اما این حرف نتوانسته است مردم را از رفتن به استخر یا ساحل، و آفتاب گرفتن برای بدست آوردن پوستی طلایی و درخشان، منصرف کند.

برنزه کردن بدون عوارض

برنزه کردن بدون عوارض

پزشکان توصیه کرده‌اند که اگر بهرحال می‌خواهید آفتاب بگیرید، باید حداقل اینکار را بصورت امن انجام دهید – یا آنطور که خودشان ترجیح می‌دهند بگویند، تا جایی که ممکن است امن‌تر انجام دهید. بهرحال برنزه کردن امن، دانشی‌ست که تعداد کمی از مردم به آن آگاهند، و تعداد کمتری آنرا به کار می‌گیرند. این ترفندهای برنزه کردن، از گزارش جهانی سرطان ۲۰۰۸ که آخرین یافته‌ها و تحقیقات در مورد سرطان را از سراسر جهان جمع‌آوری کرده، اخذ شده است.

فعالیتی فقط مخصوص بزرگسالان

کودکان را به این کار وارد نکنید. قطعاً نمی‌خواهید ریسک آفتاب سوختگی پوستی جوان را بدست بیاورید. آفتاب سوختگی در کودکان بزرگ‌ترین عامل سرطان پوست در بزرگسالی است. در حقیقت اگر در کودکی آفتاب سوخته نشوید، احتمال ابتلا به ملانوم، که بدترین نوع سرطان پوست است به صفر خواهد رسید. پس از کودکان بخواهید که آفتاب نگیرند.

بدانید چه زمانی بس کنید

هدف شما باید این باشد که برنزه شدن را به هر قیمتی نخرید. زمانی که قرمزی پوستتان را دیدید یا حس کردید، پنج دقیقه کمتر، زمان مناسب برای شماست. این بدان معناست که خواهید فهمید پوستتان بدون پوشش محافظ چه مدت زمان می‌تواند در معرض آفتاب باشد بدون اینکه آفتاب سوخته شود. برای میانگین، سفید پوستانی که موهای مشکی و چشمان قهوه‌ای دارند، حدود ۲۰ دقیقه می‌توانند حمام آفتاب بگیرند.

موهای قرمز و کک و مک نشان دهنده‌ی مقدار کم ملانین در پوست است، به این معنی که شما همیشه خواهید سوخت. اگر این‌ها توصیفی از بدن شماست، نباید از این ترفندها استفاده کنید، چرا که این‌ها برای شما کار نخواهند کرد. بدن شما آمادگی برنزه کردن را ندارد.

کرم ضد آفتابتان را در خانه رها کنید

بله درست است! کرم ضد آفتاب، فقط زمان مورد نیاز شما برای برنزه شدن را افزایش می‌دهد، و هر چقدر بیشتر زیر آفتاب باشید بیشتر هم در معرض آسیب‌های سلولی خواهید بود. عدم استفاده از ضد آفتاب، زمانی که خواهید توانست زیر آفتاب باشید را کاهش می‌دهد، و این دقیقا همان چیزی است که ما به دنبالش هستیم.

با ۲۰ دقیقه شروع کنید، اگر پوستتان کشش دارد، چند روز حمام آفتاب خود را تکرار کنید و به آرامی زمان را افزایش دهید. حتی پوست‌های برنزه شده هم نمی‌توانند زمان زیادی را در زیر آفتاب سپری کنند.

در زمان مناسب آفتاب بگیرید

این بدین معناست که یا پیش از ساعت ۱۰ صبح یا بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر آفتاب بگیرید. زمانی که خورشید دقیقاً بالای سرتان نیست و در قوی‌ترین حالتش قرار ندارد.

چشمان و صورتتان را محافظت کنید

صورت، بینی و گوش‌های شما حساس‌ترین نقطه‌های پوستتان هستند، و همیشه اولین منطقه‌ای از بدن شما هستند که قرمز می‌شوند و اخطار می‌دهند. بعلاوه قرار دادن صورتتان در معرض آفتاب، برای چشمانتان مضر است، حتی اگر چشمانتنان را بسته باشید. اگر می‌خواهید برنزه کنید، صورتتان را از نور خورشید دور نگاه دارید. می‌توانید کلاهی با لبه‌ی پهن سرتان کنید و چشمانتان را توسط عینک آفتابی پنهان نمایید.

از سالن‌های برنزه دوری کنید

خورشید را طبیعی ستایش کنید. اشعه‌ی ماورای بنفش تخت‌های برنزه کننده خیلی خطرناک تر از نور خورشیدند. مخصوصاً برای کسانی که کمتر از ۳۰ سال سن دارند. پس بجای استفاده از تخت‌های برنزه کننده، وقت خود را در کنار ساحل یا استخر با دوستان خود سپری کنید و از آن لذت ببرید.

از غذاهای حساس به خورشید پرهیز کنید

برخی از مواد غذایی به نور حساسند، به این معنا که حتی پوست‌هایی که نمی‌سوزند، اگر در معرض آفتاب قرار بگیرند خواهند سوخت. غذاهایی که نباید مصرف کنید، مرکبات و آبمیوه‌شان، کرفس و جعفری هستند. به زبان دیگر، نوشیدن کوکتل‌ها هنگام آفتاب گرفتن ایده‌ی خوبی نیست.

داروهایتان را چک کنید

برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها و قرص‌های جلوگیری از بارداری هم، حساس به نور هستند. اگر شما از هر دارویی استفاده می‌کنید، بخوبی از موارد منع مصرف آن آگاه شوید یا حتی در مورد آن با پزشکتان مشورت کنید.

کلم بروکلی مصرف کنید

حداقل یک تحقیق روشن کرده است که کلم بروکلی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که با توانایی‌های ویژه با آسیب‌های ناشی از اشعه‌ی مضر UVB خورشید مبارزه می‌کند. آنرا به برنامه‌ی غذایی خود بیفزایید.

آب فراوان بنوشید

با نوشیدن مقدار فراوانی آب، به پوستتان آب و رطوبت کافی برسانید و لوسیون‌های مرطوب کننده استفاده کنید. حتی اگر احساس تشنگی نکنید پوست شما برشته شده است! پس به تجدید رطوبت احتیاج دارد.

همیشه بخاطر داشته باشید که هر چیزی برایتان اولویت داشته باشد. طبیعتاً برای همه‌ی ما، سلامتی اولویتش بیشتر از زیبایی است، پس بخاطر بدست آوردن زیبایی، سلامتی بدنتان را فراموش نکنید.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top