دوشنبه , ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

برای آنها که دنبال مد و مدگرایی هستید

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرموده است:«کسی که خود را به قومی شبیه کند، پس از زمره آن قوم به حساب می‌آید» برای مثال، اگر فردی ناآگاهانه از مدی که نماد«شیطان پرستی» است، استفاده کند در صورتی که بیننده بدون پرس و جو، او را یک « شیطان پرست» بپندارد، در اینجا آن‌که سزاوار سرزنش است، فرد مدگرا است، نه بیننده؛
یکی از نیازهایی که به شکل مستقیم با سن جوانی ارتباط دارد که هیچ گریزی از آن نیست، نیاز به آراستگی است به‌طوری که کلیه جامعه‌شناسان و روانشناسان براین باورند که جوانان در سن خاصی نیاز به پوشیدن انواع خاصی از لباس و آرایش مو دارند تا بتوانند خودنمایی کنند و از طرفی لباس‌هایی که می‌پوشند دارای رنگ‌های شاد و جذاب باشد.

ما جوانانی را مشاهده می‌کنیم که به شدت مدگرا هستند به طوری که هر لباسی که مد می‌شود، تا آن را نخرند آرام و قرار ندارند و وقتی که خریدند، بی‌صبرانه منتظر موقعیتی هستند که آن لباس را بپوشند و دیگران آنها را ببینند.

 

برای آنها که دنبال مد و مدگرایی هستید - آکا

 

برای آنها که دنبال مد و مدگرایی هستید

 

این افراد وقتی وسایل خانه و مدل مو وآرایش صورت بخصوص لباسشان، مطابق مد باشد احساس خوبی می‌کنند و اگر به دلایلی نتوانند از مد برخوردار شوند احساس غمگینی می‌کنند یا حتی ممکن است احساس بدبختی کنند و آنها حاضرند به هر ترفندی که ممکن است حتی با دعوا و مرافعه پول تهیه کنند، بعد به سراغ لباس و
کفش و هرچیز دیگری که مطابق مد تولید شده بروند و اگر چنانچه به فعالیت اقتصادی‌ای مشغول هستند نتیجه کلیه فعالیت‌های خود را صرف این امر کنند. توجه بیش اندازه به مد سبب می‌شود آنها نتوانند در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند. اما زمانی، این مسئله نگران کننده می‌شود و حتی در بسیاری از موارد شکل بیماری به خود می‌گیرد که فرد از حالت عادی خارج شده و تمام فکر و ذهنش را به خود معطوف کند به‌نحوی که در بسیاری از مواقع باعث بروز انواع بیماری و ناهنجاری می‌شود. برای مثال کسانی که بیش از اندازه به زیبایی خود اهمیت می‌دهند یا دچار اعتماد به نفس کاذب می‌شوند یا اینکه اعتماد به نفس خود را به شکل کامل از دست می‌دهند که هر دوی این حالات می‌تواند خطرناک باشد و عموما در خانواده به اندازه کافی توجه و محبت دریافت نکرده‌اند و اگر در محیط خانواده با بی‌توجهی اعضا مخصوصا والدین رو به رو شوند بدیهی است که سعی خواهند کرد تا این حس طبیعی تمایل به تایید و تحسین را به نوعی ارضا کنند. وقتی فردی از عزت نفس پایینی برخوردار باشد حاضر است به هر نوع ممکن از وجودش استفاده نماید تا به اهداف کوچک و بزرگش دست یابد. وقتی فردی وجود روحی و معنوی و حتی در مواردی آگاهی هم ندارد ساده‌ترین راه را برای ارائه به منظور جلب توجه، حتی از راه منفی طی می‌کند.حال چرا و چگونه بعضی از جوانان بسیار مدپرست می‌شوند؟دلایلی که باعث می‌شود فرد از مد پیروی کند عبارت است از:
تنوع طلبی و نوگرایی: استقلال طلبی، تنوع دوستی، هیجان خواهی و نوگرایی از جمله ویژگی‌های دوران جوانی است. البته در سن نوجوانی نیز داشتن تمایل نوگرایی و امروزی شدن باعث می‌شود که فرد از هنجارهای پیشین خود فاصله بگیرد و به هویتی متفاوت از دیگران دست پیدا کند. پس افرادی که میل به تازه جویی و تازه خواهی دارند از مد پیروی می‌کنند. اگر این میل در آنها خیلی زیاد باشد آنان به دنبال مدهای عجیب و غریب می‌روند چرا که برای آنها فقط متفاوت بودن مطروح است نه زیبایی.مدگرایی و همانند سازی: همانند سازی فرایندی ناهشیار است که فرد، طی آن ویژگی‌ فرد دیگری را برای خود سرمشق قرار می‌دهد و با تقلید از نگرش‌ها و ویژگی‌ رفتاری وی احساس می‌کند که مقداری از قدرت و کفایت او را نیز به دست آورده است. همانند سازی می‌تواند با شخصیت‌های معروف گذشته، هنرپیشه‌های سینما، نوازندگان و آواز خوانان و یا گروه‌های مختلفی مانند«هیپی»‌ها باشد و فرد، خود را از نظر ظاهری شبیه آنها ساخته، در شیوه لباس پوشیدن و طرز رفتار با آنان همانند سازی کند.رقابت و چشم و همچشمی با دیگران: انگیزه رقابت وچشم و همچشمی با دیگران، از دیگر عوامل پیروی از مد در بین جوانان و نوجوانان محسوب می‌شود.

 

برای آنها که دنبال مد و مدگرایی هستید - آکا

 مدگرایی و التزام ناشی از دوستی: یکی از عوامل پیروی از مد این است که جوانان و نوجوانان برای اینکه مورد تمسخر و تحقیردوستان قرار نگیرند از مدهای رایج پیروی می‌کنند.مدگرایی و جلب توجه دیگران: افرادی هستند که با تعویض و تغییر هر روزه لباس و آرایش خود وخریدن لباس‌های گرانقیمت ومد روز، درصدد جلب توجه دیگران برمی‌آیند.مدگرایی و تشخص طلبی: برتری جویی و تشخص طلبی از دیگر عوامل پیدایش مد در بین جوانان است. افرادی که خود را برتر از دیگران و مربوط به قشر مرفه جامعه می‌دانند، سعی می‌کنند این برتری را درگویش، لباس پوشیدن، محیط آرایی و سبک آرایش و زیور آلات خود نشان دهند و لذا مدهای جدید را مطرح می‌کنند.جنبه روانی و مدگرایی: کمبود محبت، تزلزل شخصیت و هویت یابی و تبلیغات رسانه‌ای از علل گرایش به مد می‌باشد. گسترش وسایل ارتباط جمعی بویژه ماهواره و فناوری‌های جدید رایانه‌ای باعث شده که جوانان با جوامع و فرهنگ‌های گوناگون ارتباط برقرار کنند. در نتیجه باعث تقلید کورکورانه آنها از ظواهر، آن‌هم در حد افراطی شود و همچنین باعث شده تا جوانان و نوجوانان به رفتارها و هنجارهای متضاد با ارزش‌های اعتقادی و باورهای درونی خویش رو آورند. این خطرناکترین حالت مدگرایی است و جامعه را از درون تهی می‌کند و در واقع عقیده‌ اسلامی جوانان و نوجوانان را ربوده و جوانان را در اختیار غرب می‌گذارد. پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه فرموده است:«کسی که خود را به قومی شبیه کند، پس از زمره آن قوم به حساب می‌آید» برای مثال، اگر فردی ناآگاهانه از مدی که نماد«شیطان پرستی» است، استفاده کند در صورتی که بیننده بدون پرس و جو، او را یک « شیطان پرست» بپندارد، در اینجا آن‌که سزاوار سرزنش است، فرد مدگرا است، نه بیننده؛ زیرا آن شخص با استفاده از چنین مدی، خود را در معرض تهمت دیگران قرار داده است. و این از خطرناک‌ترین عوارض مدگرایی است که دین و عقیده و باور را از انسان می‌گیرد. علاوه بر این یکی از نتایج مستقیم روی آوردن به مد و وابسته شدن به آن گرایش به تجمل‌گرایی است. این تجمل‌گرایی نیز در اقتصاد کشورها تاثیرات مخربی خواهد داشت. یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان مدپرستی را در حد تعادل نگه داشت، داشتن روش تربیتی مناسب در خانواده و مدرسه است. برای داشتن جوانانی شاد، توانا، بالنده، با اعتماد به نفس و مهم‌تر از همه با ایمان باید از همان ابتدای کودکی شروع کنید. فردا دیر است. همچنین والدین سعی کنند دانش‌آموزان و دانشجویان را وارد بازار کار کنند تا راه به دست آوردن پول را یاد بگیرند و بدانند درآمد خود را درست خرج کنند، از این طریق آنها مسئولیت‌پذیر می‌شوند و دیگر فقط مصرف کننده نیستند و به موجودی متعادل از نظر تولید ومصرف تبدیل می‌شوند. پس پدر ومادرها هشیار باشید!درنهایت باید این نکته مهم را فراموش نکنید که دست اندرکاران مد و برنامه‌های ماهواره طبق اصول سودجویانه خود درصدد شستشوی مغزی شما و شکل دادن به برنامه‌ ذهنی شما هستند. این باعث می‌شود که شما قدرت خلاقیت و هویت خود را از دست بدهید. در حالی که شما با فردیت خاص خودتان آفریده شده‌اید و باید مطابق توانمندی‌ها و نیازهای خودتان شکل بگیرید و رفتار کنید. پس اگر از ماهواره، تلویزیون، مجله وسایر وسایل ارتباط جمعی استفاده می‌کنید هشیارانه به همه چیز نگاه کنید و اجازه ندهید ذهنتان اسیر مد شود. و باید سعی کنید که فقط مصرف کننده محصولات غرب نباشید و تلاش کنید که از خود موجودی متفکر و تولید کننده بسازید . در ضمن از مواهب مد و فناوری هم بهره‌مند شوید.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top