یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲

قبل از لیزر پوست این مطلب را بخوانید

 

قبل از لیزر پوست این مطلب را بخوانید,پوست,لیزر

 

قبل از لیزر پوست این مطلب را بخوانید

 

آموزش آرایش آرایش صورت آرایش چشم گریم مدل ابرو-قبل از لیزر پوست این مطلب را بخوانید

 

هر چند استفاده از لیزر برای حذف بافت‌های اضافه و اصلاح پوست شایع شده است، ولی این عمل​می‌تواند مشکلاتی در پی داشته باشد. به همین علت با دکتر مجتبی امیری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله گفت‌وگو کردیم که با هم مرور می​کنیم.

چه نوع لیزری برای اصلاح ضایعه استفاده می شود؟
لیزر «کم توان» جنبه درمانی دارد ولی به سبب نتیجه ضعیفی که نشان داده است، جایگاه چندان بارزی ندارد. لیزر «پرتوان» گرچه انرژی زیادی دارد ولی می تواند بافت ها را تخریب کند. هر بافت طول موج خاصی را جذب می کند؛ مثلا آب طول موج ۱۰۶۰۰ نانومتر، هموگلوبین طول موجی حدود ۵۸۰ و ملانین طول موج ۸۰۰ نانومتر را جذب می کند. پزشکان نیز بر اساس طول موج جذبی، لیزر مخصوص را برای اصلاح ضایعه مورد نظر استفاده می​کنند.

نظر شما درباره حذف موهای زائد با لیزر چیست؟
هیرسوتیسم،همان رویش موهای زائد در نواحی از بدن است که به طور طبیعی نباید در آن قسمت مویی وجود داشته باشد. مثلا خانمی که در ناحیه چانه موهای ضخیم دارد. این موها که برای خانم ها ناخوشایند است​، از طریق لیزری با طول موج ۸۰۰ نانومتر از بین می رود. این لیزرها جذب رنگدانه مو شده و پیاز مو را می سوزاند بدون این که به پوست صدمه ای وارد شود. از آنجا که مو دارای چرخه رشد است، با هر بار انجام لیزر، درصدی از مو از بین می رود. لیزرهای از بین برنده مو برای از بین بردن موهای ضخیم و مشکی است و اثر خوبی روی موهای نازک ندارد.
روندکار نیز به این ترتیب است که با فاصله چهار تا شش هفته یک بار باید این کار تکرار شود. در دو تا سه جلسه ۸۰ تا ۹۰ درصد این موها از بین می رود. بنابراین یک دوره چهار تا شش جلسه ای نیاز است تا درمان تکمیل شود. در کسانی که مشکل هورمونی یا بیماری خاصی مانند تخمدان پلی کیستیک ندارند، این موهای زائد تا سال ها قدرت برگشت نخواهند داشت و برگشتشان هم به صورت موهای کرکی و خیلی نازک است؛ ولی در بیماران مبتلا به مشکلات هورمونی، بازگشت موها را خواهیم داشت که باید درمان شوند.

آیا با استفاده از لیزر می توان پوست را هم جوان کرد؟
دسته ای از لیزرها، برای جوانسازی پوست استفاده می شوند و به بازسازی پوست کمک می کنند. سیر طبیعی پیری این است که رشته های الاستین پوست شل شده و بافت کلاژن که مانند یک اسکلت درپوست عمل می کند، سست می شود و افتادگی پوست اتفاق می افتد. البته بدیهی است برای مستحکم کردن پوست و به دست آوردن یک نتیجه خوب، جلسات لیزر باید تکرار شود. اثر لیزر نسبی است و در پوست های خیلی شل کاربردی ندارد و پزشک پیش از این کار باید همه جوانب را بسنجد و به بیمارش اطلاعات کافی بدهد.

اثرات لیزر بربافت های اضافی مانند زگیل چگونه است؟
بعضی از لیزرها اثری برنده دارند یعنی اگر بافت اضافی در پوست ایجاد شده باشد می توان آن را از بین برد مانند انواع زگیل ها، خال ها و ضایعات گوشتی ناشی از زخم. از بین بردن اسکار های ناشی از جراحی مشکل نسبتا شایعی است و در این موقع با لیزر می توانیم نتایج خوبی به دست آوریم.

آیا لیزر در محو لکه های پوستی کاربرد دارد؟
لکه هایی مانند کک و مک، ماسک حاملگی و انواع مختلف لکه ها را نیز می توان با لیزر از بین برد.امروزه یکی از مشکلات شایع در بیماران از بین بردن تتو هایی است که روی بدن یا ابروها ایجاد کرده اند. این افراد بعد از مدتی از شکل ایجاد شده در بدنشان احساس نارضایتی کرده و درصدد از بین بردن آن بر می آیند که با کمک لیزر می توان پوست را به حالت اول برگرداند.

این موارد شامل ماه گرفتگی روی پوست هم می شود؟
ضایعات عروقی همان همانژیوم ها یا ماه گرفتگی و خال های عروقی مادرزادی هستند. در گذشته هیچ روشی برای از بین بردن این ضایعات وجود نداشت و روش های جراحی، بدشکل کننده بودند، اما امروزه و با کمک لیزر می توان ضایعات را درمان کرد بدون این که روی پوست آثاری بر جای گذارد.
میزان جلسات و نحوه درمان، به عمق ضایعه و شدت آن بستگی دارد. ضایعات عروقی در مرحله ابتدایی بهترین پاسخ را به درمان می دهند. این ضایعات شاید در بدو تولد کوچک باشند، ولی بتدریج پیشرفت می کنند. لیزر می تواند مانع بزرگ و برجسته تر شدن آنها شود، اما نباید از لیزر انتظارات غیرعادی داشت و گاهی ضایعات عروقی بزرگ و شدید بخوبی به درمان پاسخ نمی دهند.

برای اصـــلاح ضـــایعات پوستی با لیزرزر باید به کجا مراجعه کرد؟
پزشکان برای انجام لیزر همه جوانب را می سنجند. مراقبت های قبل و بعد از لیزر بسیار مهم است. نوع ضایعه، لیزر کاربردی و توجه به نوع پوست (پوست های سبزه و تیره نیاز به زمینه سازی بیشتری دارند) هم در میزان موفقیت نقش دارند. اگر همه موارد گفته شده از نظر پزشک لحاظ شود، می توان درمان لیزر را آغاز کرد که می تواند بسیار هم نتیجه بخش باشد. این وسیله درمانی کمترین عارضه را دارد منوط بر این که به دست پزشکان متخصص و دوره دیده انجام شود. متاسفانه گاهی این کار در آرایشگاه ها و به دست افراد غیرمتخصص صورت می گیرد که عوارض غیرقابل جبرانی را هم به بار می آورد.

آیا امکان دارد درمان با لیزر به جواب مثبت نرسد؟
اگر پزشک متخصص درمان لیزری را توصیه کرده، مطمئن باشید با رعایت نکات توصیه شده از سوی پزشک حتما نتیجه مطلوب به دست خواهد آمد، اما انتظارات ما از این درمان، باید واقع بینانه باشد. در تبلیغات تجاری، گاهی از لیزر به عنوان معجزه گر یاد می شود. این تبلیغات نادرست است و بیماران بهتر است پیش از انجام لیزر با فرد متخصص مشورت کنند و اطلاعات لازم را به دست آورند. یادمان باشد عرصه پزشکی، هم رویه تجاری دارد وهم​رویه طبابتی و بیشتر تبلیغات تجاری، گمراه کننده و فریبنده هستند.

پس از درمان لیزری، پوست به مراقبت خاصی نیازمند است؟
همه افرادی که لیزر می کنند، به مراقبت خاصی نیاز ندارند، ولی برخی آنها باید از ضد آفتاب استفاده کنند. در لیزرهایی که به وسیله آن لایه ای از پوست برداشته می شود، حتما به داروها و پمادهایی احتیاج داریم تا بتوانیم پوست برداشته شده را دوباره ترمیم و از به وجود آمدن لکه جلوگیری کنیم.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top