یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱

چشم و حفظ سلامت آن

همه ما می‌دانیم که تا چه اندازه بینایی برای ما اهمیت دارد. اما بااینحال اکثر ما توجه زیادی به آن نداریم.

چشم و حفظ سلامت آن

چگونه از چشمانتان محافظت کنید

اجازه بدهید مطمئنتان کنیم که از دست دادن بینایی و اختلالات مربوط به آن واقعاً مسئله کم‌اهمیتی نیستند. در سراسر جهان، حدوداً ۲۵ میلیون نفر هستند که بینایی خود را از دست داده‌اند و حدود ۸۰ میلیون از آنها دید نامنظم دارند.

بگذارید ببینیم برای حفظ سلامت چشمانتان چه می‌توانید بکنید:

چکاپ مرتب چشم توسط پزشک متخصص

اکثر مشکلات جدی بینایی محصول بیماری‌های چشمی مثل انحطاط ماکولا وابسته به سن، کوری تدریجی، رتینوپاتی دیابتی و آب‌مروارید می‌باشد. خیلی مهم است که این بیماری‌ها زود تشخیص داده شوند و درمان آنها نیز فوراً آغاز گردد.

و برای تشخیص، مهم است که هر شش ماه یکبار مورد چکاپ مرتب قرار گیرید. یک متخصص چشم خوب می‌تواند حتی قبل از ظاهر شدن علائم، مشکل را تشخیص دهد.

استفاده از عینک آفتابی

بااینکه هیچوقت استفاده از کرم ضدآفتاب موقع بیرون رفتن در روزهای آفتابی یادمان نمی‌رود، خیلی مراقب چشم‌هایمان زیر نور خورشید نیستیم. نباید هیچگاه مستقیم به خورشید نگاه کنید تا چشم‌هایتان تخریب شود. اشعات UV خورشید می‌تواند از برف، شن، آسفالت و آب منعکس شوند.

این اشعات چشم را بیشتر در معرض آب‌مروارید و انحطاط ماکولا وابسته به سن قرار می دهد. حتی می‌تواند قرنیه را دچار آفتاب‌سوختگی کند که موجب کوری تدریجی می‌شود.

پس عادت کنید که قبل از بیرون رفتن از خانه حتماً عینک آفتابی به چشم بزنید. و عینک‌آفتابی که استفاده می‌کنید هم باید ۱۰۰% درمقابل UV محافظ باشد.

از فشار آوردن زیاد به چشم خودداری کنید

تاثیرات کوتاه‌مدت فشار آوردن به چشم، درد چشم، آبریزش، دو بینی و سردرد است. کار کردن با کامپیوتر برای مدت طولانی بر چشم‌ها تاحدی اثر می‌گذارد. اما LCDهای جدید تاثیر بسیار کمی روی چشم می‌گذارند. بااینحال، در زیر به چند نکته در این مورد اشاره می‌کنیم:

۱٫درصورت نیاز از فیلتر مخصوص استفاده کنید.۲٫سعی کنید زاویه مانیتور را تغییر دهید.۳٫از خیلی جلو نشستن روبه‌روی کامپیوتر و تلویزیون خودداری کنید.۴٫قانون ۲۰/۲۰/۲۰ را رعایت کنید. هر ۲۰ دقیقه، به مدت ۲۰ ثانیه به حداقل ۲۰ فوت دورتر از خودتان نگاه کنید.
محافظت از چشم‌ها

جدا از بیماری‌های چشمی، آسیبدیدگی هم اثر مهلکی بر چشم‌ها و بینایی دارند. افرادیکه کارهای خطرناک دارند حتماً باید از عینک‌های محافظ چشم استفاده کنند. از این گذشته، در مواقع زیر نیز باید از عینک محافظ استفاده شود:

۱٫استفاده از ماشین چمن‌زنی زیرا ممکن است تصادفاً سنگ به سمت بالا پرت کند.۲٫کار کردن روی ماشین زیرا اسید باتری، جرقه‌ها و آشغال‌ها ممکن است به چشم آسیب بزنند.۳٫کار کردن با موادشیمیایی (مثلاً موقع انجام یک پروژه شیمی برای دانشگاه)
رژیم‌غذایی مفید برای چشمانتان داشته باشید

بااینکه خوردن هویج به طرز معجزه‌آسایی بیناییتان را قوی‌تر نمی‌کند اما مصرف کافی ویتامین‌ها و موادمعدنی برای چشمانتان خوب است. یک رژیم‌غذایی سالم و متعادل داشته باشید که در آن از مقدار معین ویتامین A، E و C و همچنین زینک، مس، سلنیوم و آنتی‌اکسیدان‌ها وجود داشته باشد. درمورد تمرینات مخصوص چشم از پزشکتان سوال کنید و هیچوقت بدون مشورت با پزشک از لنز استفاده نکنید.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top