دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

چه چیز باعث افتادگی سینه‌ها می‌شود؟

اگر شما با عروسک‌های باربی‌تان بزرگ شده‌اید، ممکن است متوجه تفاوت سینه‌های سرحال عروسکتان با سینه‌های افتاده‌ی مادرها، مادربزرگ‌ها، معلم‌ها و بقیه‌ی خانم‌هایی که اطرافتان می‌دیدید شده باشید. همین که بزرگ‌تر شدید، احتمالاً نتوانستید از تصاویر رسانه‌ای که نشان می‌دادند یک خانم باید چطور باشد و سینه‌هایش چه فرمی داشته باشند فرار کنید.

چه چیز باعث افتادگی سینه‌ها می‌شود؟

حالا که خود شما هم جزو بزرگسالان هستید، احتمالاً تا بحال متوجه شده‌اید که سینه‌های شما نیز در مبارزه با جاذبه‌ی زمین بازنده‌اند! مطمئن باشید که افتادن سینه‌ها که به پتوز پستان یا توسیس نیز شناخته می‌شوند، برای یک بدن سالخورده طبیعی است. در این متن با دلایل دیگر این اتفاق آشنا خواهید شد.

سالخوردگی

بدلیل نوع ساختار سینه، افتادگی آن با افزایش سن متداول و تا حد زیادی غیر قابل اجتناب است. بهرحال سینه هیچ عضله‌ای ندارد تا بتواند خود را بالا نگاه دارد. در عوض، از چربی، غدد، مجاری شیر، و یک نوع بافت همبند به نام رباط کوپر ساخته شده است، که بنظر می‌رسد کمی ساختمان سینه را پشتیبانی می‌کنند.

همین که یک زن پا به سن می‌گذارد، این رباط‌ها ممکن است کشیده شوند و قابلیت ارتجاعی‌شان از بین برود. ممکن است با از دست دادن پشتوانه‌ی زیرین سینه که همان بافت و چربی‌ها بود، سینه‌ها پر بودن و اندازه‌شان را از دست بدهند.

دویدن بدون نگهدارنده مناسب

زمانی که خانمی می‌دود، تند راه می‌رود، یا اینکه درگیر ورزش‌های شدید دیگر می‌شود، سینه‌هایش به سه جهت حرکت می‌کنند، عمودی، افقی و دایره وار. بدون داشتن یک سینه بند ورزشی با اندازه‌ی مناسب، سینه‌ها بیش از حد آزادانه حرکت می‌کنند و ممکن است باعث کش آمدن رباط کوپر و نهایتاً افتادگی سینه بشوند.

تغییرات وزنی یا هورمونی

این تغییرات، نوسان افزایش و کاهش وزن با توجه به عادات غذایی، و بارداری را شامل می‌شود. هر چه یک خانم بیشتر باردار شود، به احتمال بیشتری سینه‌هایش کوچک شده و سفتی خود را از دست خواهند داد.

سیگار کشیدن

شما می‌دانستید که سیگار کشیدن می‌تواند به ریه و قلب شما آسیب برساند، اما آیا این را هم می‌دانستید که حتی می‌تواند شکل سینه‌ی شما را نیز تغییر دهد؟ سیگار کشیدن الاستین را از بین می‌برد، پروتئینی که به پوست حالت ارتجاعی می‌دهد. هر چه سطح الاستین بدنتان کمتر باشد، سینه‌ها سست و افتاده تر خواهند بود.

اما چیزی که باعث نخواهد شد سینه‌ها افتاده شوند، شیر دادن به نوزاد است. تحقیقات نشان داده است که تغییرات اندازه‌ای که سینه‌ی خانم‌ها در دوران بارداری دارد باعث ایجاد تفاوت می‌شود، نه زمانی که وی به نوزادش شیر می‌دهد. شیر مادر همچنان بهترین غذا برای یک کودک در حال رشد است، پس اجازه ندهید که نگرانی‌های بی مورد درباره‌ی افتادگی سینه‌هایتان باعث جلوگیری از شیر دادن به فرزدنتان شود.

افتادگی سینه‌ها می‌تواند با پوشیدن یک سینه بند با اندازه‌ی مناسب متعادل شود، مخصوصاً هنگام کار. برای خانم‌هایی که پوست کشیده و سینه‌های کوچکی دارند، اصلاح افتادگی سینه می‌تواند یک راه حل باشد.

اما خانم‌هایی که باردار، شیرده، یا در حال کاهش وزن هستند، نباید به عمل جراحی فکر کنند، چرا که شکل سینه‌هایشان تغییر خواهد کرد.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top