شنبه , ۲ مهر ۱۴۰۱

چگونه اثر خالکوبی را از بین ببریم

اگر از خالکوبی های موجود بر روی بدنتان خسته شده اید هنوز هم راهی برای از بین بردن آن ها وجود دارد

پاک کردن خالکوبی کار جدیدی نیست و مدت زیادی‌ست که انجام می‌شود. بعضی مراحل این شیوه‌ی شامل استفاده از اوره و اسید استیک است. این عمل مشابه استفاده از ترکیب مدفوع کبوتر با سرکه یا ته مانده‌ی لگن با سرکه است. کانتاریدین هم که برای توانایی‌اش در تحریک پوست شناخته شده است با روغن گوگرد ترکیب و برای از بین بردن خالکوبی استفاده می‌شد.

راه های از بین بردن خاکوبی

راه های از بین بردن رد خالکوبی

 

راهکردی که در قرن چهارم از آن استفاده می‌شد شامل ترکیبی از تریانتین، نمک و فلفل بود که مستقیما روی خالکوبی زده می‌شد. پس از هفت روز آن ناحیه توسط نمک لایه برداری می‌شد و ترکیب برای سه هفته‌ی دیگر استفاده می‌شد.

روش‌های ذکر شده در بالا همه باعث التهاب پوست می‌شوند و با این کار رنگ را به سطح می‌آورند. این روش‌ها بیشتر باعث از بین رفتن رنگ پوست می‌شدند در حالی که خالکوبی هنوز پاک نشده بود. با گذشت زمان تکنولوژی راه حل‌های بهتر و ایمن‌تری برای پاک کردن خالکوبی نشان داد.

در دهه‌ی ۹۰ درمان لیزری پیشرفت‌هایی را نسبت به روش قدیمی پاک کردن خالکوبی معرفی کرد. برای مثال درمابراسیون از عوامل شیمیایی یا حتی کاغذ سنباده برای از بین بردن لایه‌های پوست و رسیدن به لایه‌ی حاوی رنگ استفاده می‌کند. میزان موفقیت این روش بسیار پایین است چرا که جوهر معمولا تا عمق پوست فرو رفته است و متخصصان پوست ممکن است حتی به آن لایه از پوست نرسند، همچنین با جراحات سختی برای بیمار همراه است که می‌تواند از خود خالکوبی دردناک‌تر باشد.

فرایند دیگری که تقریبا مشابه روش بالایی است میکرو درمابراسیون است. در این روش لایه‌های پوست توسط کاغذ سنباده برداشته می‌شوند. واقعیت این است که این روش موفقیت خیلی پایین و جراحات و درد زیادی دارد.
روش پاک کردن خالکوبی مدرن

تکه تکه بریدن

خالکوبی‌های کوچک می‌توانند طی یک فرایند جراحی پاک شوند. جراح خالکوبی را تکه تکه می‌برد. این روش روی خالکوبی‌های خانگی چندان کارآمد نیست. البته نوع لیزری این جراحی در خالکوبی‌های خانگی‌ای که جوهر استفاده شده در آن‌ها دائمی نیست و در نتیجه راحت شکسته می‌شود موثر است. خالکوبی‌های بزرگتر می‌توانند از طریق جراحی و به روشی که تحت عنوان گسترش بافت شناخته می‌شود پاک شوند. نحوه‌ی انجام آن قرار دادن یک بالن زیر گوشت است که باعث التهاب می‌شود. با گذشت زمان پوست کشیده می‌شود و خالکوبی اصلاح خواهد شد.

پاک کردن لیزری خالکوبی

این روش اغلب به روش‌های دیگر ترجیح داده می‌شود و شامل حل کردن خالکوبی توسط لیزر می‌شود. این فرایند نیازمند جلسات مکرر طولانی مدت است که ممکن است حتی چند سال طول بکشد تا خالکوبی کاملا پاک شود. اساس آن بر این است که رنگ خالکوبی پالس‌های نور لیزر را جذب می‌کند که باعث می‌شود رنگ‌ها به قطعات کوچک خرد شوند. این تکه‌ها بعدا توسط سیستم دفاعی بدن مورد حمله قرار می‌گیرند و نابود می‌شوند.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top