سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱

از زیبایی مروارید تا شفابخشی الماس

گرایش به زیبایی و زیباترشدن در وجود هر آدمی نهفته است. چه زن و چه مرد هر دو تلاش می کنند تا با هر وسیله آرایشی و زینتی خود را به شکل و شمایلی زیباتر دربیاورند. این میل در انسان های نخستین نیز دیده می شود. استفاده از برگ و چوب درختان و پوست و موی حیوانات به عنوان لباس و زر و زیور به خوبی گواه این است که بعد از خوراک و پوشاک مهمترین نیاز انسان دستیابی به امکاناتی است که با آن به زیبایی برسد.

 

مد,زیبایی,الماس

 

از زیبایی مروارید تا شفابخشی الماس

 

گرچه اغلب طرفداران به وسایل زینتی را خانم ها تشکیل می دهند ولی هزاران سال پیش این مردها بودند که به خودشان گردن بند آویزان می کردند و دستبند می بستند و موهایشان را با برگ درختان زینت می دادند.در قرون وسطی، سنگ های صاف و صیقل شده و نسبتاً روشن را از وسط سوراخ می کردند و با طناب گردن بند می ساختند.
استفاده از جواهرات در این دوران به معنای تراشیدن سنگ های گران بها و آویزان کردن آنها در گوشه لباس، کمربند و غلاف شمشیر جنگاوران بود. با شروع رنسانس در قرن چهاردهم و کشف راه های دریایی و سرزمین های جدید در آمریکا و پیدایش طلا استفاده از گردنبند و گوشواره و سنجاق لباس در میان افراد طبقه اشراف رایج شد.
ابتدایی ترین سنجاق سینه که امروز در موزه Victoria & albert لندن قرار دارد، صفحه دایره ای شکل بود که به وسیله یک سوزن که در مرکز آن قرار داشت بر روی لباس و شنل نصب می شد.جواهرات علاوه بر اینکه در تاج پادشاهان و نیم تاج عروسان به کار می رفت در زندگی افراد خرافاتی نیز جایگاه ویژه ای داشت. برخی با این باور که ارواح شریر از خانه و خانواده شان دور شود، دلفین یا اسب افسانه ای تک شاخ را که روی سنگ تراشیده شده، بر در خانه شان نصب می کردند. مسیحیان نیز برای دفع ارواح بد، دوری از گناه، حمایت در برابر انواع خطرها و دشمنی و نجات زن باردار حین زایمان شمایل مسیح و حواریون، ساخته شده از طلا و کهربا را روی میزهای دعا می گذاشتند.
در قرن شانزدهم طراحی جواهرات به صورت آنچه امروز می شناسیم آغاز شد. اولین دستبند هم در این زمان به صورت یک زنجیر کلفت طراحی شد. از زنجیر طلا علاوه بر زیورآلات در تهیه کیف و سنجاق سینه، قلاب کمربند و کلاه نیز استفاده می شد. تمامی زیورآلاتی که برای اولین بار در ایتالیا و فرانسه ساخته شد هم اکنون در موزه هنر لندن و لوور پاریس نگهداری می شوند. سنجاق سینه های قرن شانزدهم یکی از زیباترین نمونه های سنجاق پیراهن های زنانه است که معمولاً به صورت گل و پروانه طراحی و با سنگ های آبی و سفید و صدف مزین شده است.
اولین بار زنجیر ساعت، حلقه و انگشتر در فرانسه و در قرن هفدهم ساخته شد. سنجاق ها، مروارید کاری شدند و از هنر ویترا (نقاشی روی شیشه) برای ساختن گردن بند استفاده شد. جورج راونسکرافت در سال ۱۶۷۰ در فرانسه از الماس بر روی انگشترها استفاده کرد که با استقبال فراوانی از سوی افراد طبقه اشراف مواجه شد.
کارلو جولیانی در ناپل ایتالیا، اوژنیو فونتانی در فرانسه و تیفانی در نیویورک از دیگر کسانی بودند که شروع به طراحی زیورآلات با ویترا کردند. همزمان با انقلاب صنعتی در سال ۱۷۸۹ طراحی و ساخت و فروش جواهرات ممنوع شد و سپس بعد از حدود سه سال مجدداً روی کار آمد. شکوفایی جواهرات در اروپا را باید قرن نوزدهم دانست.
پیوکاستلانی و میکل آنجلو کاتانی از نخستین کسانی بودند که در دو دهه اول قرن تمامی زیورآلات کلاسیک در اروپا را جمع و به طراحی نمونه های جواهرات باستانی پرداختند.قرن ،۱۹ قرن ظهور سنگ مشکی در صنعت طلا و جواهر است. گرچه زیورآلاتی که سنگ مشکی دارند اغلب در مناسبت های عزاداری استفاده می شوند ولی در اصل نماد میهن پرستی هستند. قضیه به جنگ های فرانسه در سال های ۱۸۱۳ تا ۱۸۱۵ برمی گردد که به دلیل جنگ فقط از سنگ مشکی در طراحی جواهرات استفاده می شد.
استفاده از آلیاژهای مختلف در زیورآلات را هم آلمانی ها با ساخت بندساعت از جنس پلاتین در طراحی جواهرات مد کردند. بیشترین اشکالی که در این زمان در طراحی زیورآلات استفاده می شد عبارت بودند از گل، خوشه گندم، پروانه و خورشید که هر کدام به عنوان یک سمبل شناخته می شدند. سنجاق سینه به شکل گل که با شیشه هایی به رنگ نارنجی تزیین شده باشد، نماد باروری و پاکی است که دوشیزگان در میهمانی ها بر لباس هایشان نصب می کردند.
در قرن بیستم، مدل خاصی برای جواهرات دیده نمی شود جز اینکه برخی از کمپانی های طراحی جواهرات مثل کارتیه دست به اقدام جالب و خلاقانه می زنند.
نمونه بسیار زیبا، الگوی سنجاق سینه ای است که شرکت کارتیه در زمان جنگ جهانی دوم و بعد از آن طراحی کرد. دو طرح برای دو زمان مختلف. اولی پرنده ای بود داخل قفس به نشانه وضعیت نابسامان مردم در جنگ و دیگری پرنده ای خارج از قفس که پس از جنگ وارد بازار طلا و جواهرات شد.
حلقه های باریک و درهم پیچیده ای که هنوز هم در دنیا طرفدار دارد، یکی دیگر از بهترین طراحی های این شرکت به شمار می رود. کارتیه، طراح و جواهرساز فرانسوی در سال ،۱۹۲۵ انگشتری ساخت که از ۳ حلقه باریک از طلای زرد، قرمز و سفید تشکیل شده بود و دیری نپایید که به یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین مدل حلقه ها بین زوج ها تبدیل شد. ساخت گوشواره های بلند و دنباله دار هم محصول همین قرن است. گردنبند قلاده ای نیز پس از اینکه ملکه الساندرا در انگلیس برای پوشاندن زخم های گلویش از آن استفاده کرد در این زمان مد شد.
و اما امروز…
در قرن بیست و یکم و آن هم در سال ۲۰۰۶ کمتر تبلیغی برای طلا و جواهرات دیده می شود. بیشتر افرادی که برای تهیه زیورآلات به طلافروشی مراجعه می کنند، دنبال سنگ هایی هستند که با تاریخ و روز تولد آنها جور دربیاید. این هم از تاثیرات هند شرقی است که در اروپا و بیشتر از همه آمریکا رسوخ کرده است. حلقه های طلا و گردنبندهای پر از برلیان جز در خانواده های اشرافی و افراد مسن جایگاهی ندارد. افراد جوان به دنبال خرید گردنبندهایی با شکل و شمایل عجیب و غریب هستند؛ اژدها، تمساح، اژدر و…
مارلا فرارا طراح سیسیلی زیورآلات می گوید: با اینکه طلای زرد همواره مد است ولی در سال های اخیر جذابیتی برای جوان ها نداشته است.
پلاک های هندسی که از آلیاژ های مختلف ساخته شده و طرح حیوانات ترسناک دارند، بیشترین نوع زیورآلاتی است که پشت ویترین مغازه ها خودنمایی می کند. فرارا دلیل انتخاب جوانان را جاذبه سنگ ها و تاثیرات آنها بر روح و روان می داند و ادامه می دهد: این روزها، انرژی درمانی یکی از بحث های دلخواه و مورد توجه جوانان است. وقتی هم که صحبت از انرژی درمانی می شود نمی توان نقش سنگ ها را نادیده گرفت. بنابراین هیچ جای شگفتی نیست که جوان ها، دیگر علاقه ای به طلاجات که مطمئناً قیمت شان هم چندین برابر بدلیجات است، نداشته باشند.
جوانان امروز، دیگر به پیام ها توجه نمی کنند حتی در طلا و جواهرات. مهمترین پیامی که آویزهای با طرح کژدم و اژدها که اغلب نیز از طراحی ژاپنی و چینی الگوبرداری شده، این است که جرأت داشته باش و نترس.
و حال بشنوید از سنگ ها و خاصیت جادویی آنها در درمان انواع بیماری ها و خلق و خوی ها.
سنگ ها علاوه بر نقشی که در زیبایی و شکوه زیورآلات ایفا می کنند، خاصیت فوق العاده ای در درمان بیماری های روحی و جسمی خواهند داشت.
• الماس
سنگ متولدین فروردین، سنگی که به سلطان سنگ ها معروف است، باعث تقویت انرژی های درونی فرد می شود. تردید و دودلی و بی ثباتی را از بین می برد، باعث تحرک و شادابی می شود و فرد را به خودباوری می رساند. اختلالات کلیه و مثانه را نیز بهبود می بخشد.
•زمرد
سنگ متولدین اردیبهشت، متعادل کننده روح و جسم است و باعث افزایش تمرکز می شود. به افرادی که مراقبه می کنند و در پی کشف و شهودند بسیار پیشنهاد می شود. سنگ کوارتز نیز از دیگر سنگ هایی است که برای افراد علاقه مند به مراقبه و یوگا مناسب است. کوارتز خاصیت الهام بخشی دارد، انرژی منفی را از محیط می گیرد و به شما آرامش می دهد.
•اونیکس
سنگ متولدین مرداد باعث تقویت اعتمادبه نفس و خودباوری می شود و باعث تعادل انرژی های بدن می شود.
•اوپال
سنگی از خانواده عقیق و متعلق به متولدین مهر، برطرف کننده بیماری های روانی به ویژه افسردگی است.
نیروهای اخلالگر محیط را از بین می برد. ضمن اینکه تاثیر ویژه ای در سلامت قلب دارد.
•فیروزه
سنگ متولدین آذر، حامی بدن از نیروهای شر و اهریمن است. به همین دلیل چشم زخم نامیده می شود. ناراحتی های روحی را بهبود می بخشد و بر عملکرد کبد و سیستم قلبی- عروقی تاثیر مثبت می گذارد.
•یاقوت قرمز
سنگ متولدین آبان، یکی از بهترین سنگ های شفابخش است. هر نوع احساس منفی را از بدن دور می کند. اضطراب و آشفتگی و هرگونه غم و غصه را از بین می برد.
آویختن گردنبند یاقوت، انسان را به وضعیت آرام و متعادل می رساند، ضمن اینکه دردهای موضعی مثل روماتیسم و نقرس را کاهش می دهد.
•آمیتیسیت
سنگ متولدین بهمن، ضددلشوره و اضطراب است و خاصیت فوق العاده ای در ایجاد آرامش در فرد دارد.
•مرجان
سنگ متولدین اسفند که منشاء دریایی دارد. در تقویت اعتمادبه نفس موثر است و بیماری های اسکلتی- عضلانی را بهبود می بخشد.
•یشم
سنگ سبزی که به کریستال آرام بخش معروف است. هیجانات درونی را کاهش می دهد و باعث افزایش نیروهای مثبت محیط می شود. ارتباط مستقیمی با میزان سلامتی دارد.
هر چه میزان تندرستی شما افزایش یابد، تیرگی آن نیز بیشتر می شود. در غیر این صورت کمی کم رنگ تر از گذشته خواهد شد، یشم سنگ احساسات و عواطف است، باعث بهبود اعتمادبه نفس می شود و میزان ایمان فرد را افزایش می دهد. خوش شانسی می آورد و قوای جسمانی را افزایش می دهد.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top