سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

پوشاک بانوان کرد آذربایجان غربی

 
این استان در شمال غربی کشورمان واقع شده است، بعضی از مناطق آن ترک زبان خارجی و برخی کرد نشین می‏باشند . در این ناحیه طوایف مختلفی از کرد ها سکونت دارند، با این حال بیشتر کردهای این ناحیه در شهر مهاباد و اطراف آن می‏باشند .

 

کرد آذربایجان غربی,لباس کردی,لباس زنانه آذربایجان

 

پوشاک بانوان کرد آذربایجان غربی

 

 
● پوشاک بانوان کرد آذربایجان غربی
پوشاک بانوان این منطقه شامل ۸ تکه‌ اساسی می‏باشد که عبارتند از : کلاه – روسری – سربند – پیراهن – شال کمر – پل (ارخالق ) – شلوار و

کفش

، البته در لباس بانوان کرد این منطقه گاهی جلیقه نیز دیده شده است .
۱) کلاه بانوان کرد در آذربایجان غربی
کلاه بانوان این منطقه به شکل یک استوانهٔ‌ کوتاه می‏باشد که ابتدا آنرا از مقوا می‏سازند و سپس با مخمل الوان روکش می‏شود ضمن این که کلاه حتماً پارچه هایی از جنس آستر،‌ آستر کشی می‏شود .روی کلگی کلاه از تزئینات گوناگونی استفاده می‏شود این تزئینات شامل گلدوزی، یراق دوزی و پولک دوزی می‏باشد.
۲) روسری بانوان کرد آذربایجان غربی
این روسری از جنس توری می‏باشد که گلدار یا ساده است به شکل مثلثی است که هر ضلع آن دو متر ویک چارک است و دو ضلع ازآن روی شانه قرار می‏گیرد ومعمولاً این دو ضلع ریشه های تزئینی در نظر گرفته می‏شود ودو گوشهٔ‌ این دو ضلع در جلو به روشهای تزئینی گره می‏خورد و یا از داخل حلقه های چوبی عبور پیدا می‏کند و به این ترتیب روسری روی شانه فیکس می‏شود ویک دنباله بلند ازآن آویزان می‏شود و گاهی آنرا به پشت برده و گره می‏زنند .
۳) سر بند بانوان کرد کرد آذربایجان غربی
سر بند بانوان این ناحیه ماند بانوان دیگر نواحی کردنشین همان پارچه کلاغه ای با زمینه سیاه و طرحهای زرد و سفید است و طرز بستن آن به دلخواه،بانوان می باشد، اما آنچه مرسوم است این که در اکثر نواحی بخصوص در ایل «زراره» بانوان روسری را بر روی بدنهٔ‌ کلاه می پیچند .
۴) پیراهن بانوان کرد آذربایجان غربی
این پیراهن نیز مانند پیراهن سایرمناطق پیراهنی است بلند وگشاد که دارای بالا تنه ساده وپائین تنه پرچین می باشد, بااین تفاوت که چین این پیراهنها بر خلاف سایر پیراهنها که از زیر سینه شروع می شود از حوالی ران به بعد می باشد یقه این پیراهن گرد می باشد ودر وسط آن یک چاک تا ناحیه سینه قرار گرفته است. پارچه آن معمولا الوان وگلدار است ودارای آستینهای بلند می باشد . که می تواند سنبوسه دار وبدون سنبوسه باشد.
۵) شال کمر
طول شال کمر بانوان کردبیش از ۸ متروعرض آن ۴۰ سانتی می باشد پارچه شال کمر بانوان کرد از پارچه های گلدار والوان انتخاب می شود و روش بستن آن به دور کمر بر خلاف مردان که آنرا محکم می بندند بسیار راحت و آزاد می باشد .
۶) یل (ارخالق )
بانوان این منطقه نیز مانند سایر مناطق کردنشین از یک یل (کت) جهت پوشش روی پیراهن استفاده می کنند . قد این کت تا کمر بوده و پارچه آن معمولا از مخمل الوان انتخاب می شود . آستین این کتها معمولا از ساده می باشد ودر محل مچ چاکی بلند و باز دارد
۷) شلوار بانوان کرد آذربایجان غربی
شلوار بانوان کرد آذربایجان غربی مانند سایر مناطق کرد نشین می باشد .
۸)

کفش

بانوان کرد آذربایجان غربی
جنس

کفش

زنان کرد آذربایجان غربی از چرم می باشد که به صورت یک تکه از کف پا تا روی پا می آید . رویه این

کفش

بر پشت پا با نخهای ابریشمی ضخیم والوان زه کشی می شود . ضمن اینکه در رویه پا ناحیه نوک پنجه دارای منگوله های الوان می باشد . همچنین بانوان کرد این ناحیه آگاهی از پوشش دیگر به نام قبا استفاده می کنند جنس پارچه قبای بانوان کرد این ناحیه معمولا از پارچه های نازک انتخاب می شود در روش بستن آن به این طریق است که جلوی سینه آن به صورت سه گوش برروی هم آمده ودر پشت در ناحیه کمر با بندهای بسته می شود .

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top