سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

بیسکوییت های رژیمی، مخل کاهش وزن

به این باور غلط که خوردن بیسکوییت های رژیمی در کاهش وزن موثر است پایان دهید.

بیسکویت های رژیمی و لاغری

بیسکویت های رژیمی و لاغری

بیسکویت ها به ویژه بیسکویت های سبوس دار امروزه به عنوان میان وعده های رژیمی توسط افرادی که خواهان لاغری هستند، استفاده می شود. به باور این افراد خوردن بیسکویت های سبوس دار موجب می شود که اشتهای فرد نسبت به غذا کمتر و در نتیجه افراد لاغر شوند.

ولی کارشناسان علم تغذیه این باور را غلط می دانند و می گویند این بیسکویت ها از درصد بالایی روغن برخوردار است و حتی می تواند روند کاهش وزن را با اختلال مواجه کند.

این در حالی است که باورهای غلط در مورد بیسکویت های سبوس دار امروزه رواج زیادی در بین عموم مردم یافته است؛ از نظر افرادی که از رژیم های لاغری به منظور کاهش وزن پیروی می کنند، این بیسکویت ها رژیمی و کم کالری و از نظر مبتلایان به دیابت آنها به دلیل دارا بودن سبوس گندم بی ضرر هستند.

در حالی که ترکیبات بیسکویت های سبوس دار مانند سایر بیسکویت ها است و در تهیه آن از حجم قابل توجهی روغن و شکر استفاده شده و تنها تفاوت آن این است که به آن سبوس اضافه می شود.

به همین دلیل این نوع میان وعده ها مانند سایر بیسکویت ها چاق کننده هستند و مصرف آن برای افراد دارای اضافه وزن و افراد دیابتی محدودیت دارد.

دکتر ˈمجید حاجی فرجیˈ رییس انجمن تغذیه ایران توضیح داد: میزان اسیدهای چرب ترانس در بیسکویت ها حتی بیسکویت های سبوس دار که بیشتر افراد به عنوان میان وعده مصرف می کنند، بیش از ۵۰ درصد است.

وی اظهار داشت: افراد به ویژه افرادی که تحت رژیم های لاغری هستند تصور می کنند که در میان وعده ها بهتر است از بیسکویت های سبوس دار استفاده کنند و آن را جزو تنقلات سالم به شمار می آورند.

این کارشناس تغذیه افزود: اگر این گونه محصولات به صورت تنوعی استفاده شود، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر به صورت یک عادت روزانه درآید و هر روز مصرف شود، برای بدن خطرناک هستند.از آنجایی که یکی از موادی که در تولید بیسکویت ها حتی بیسکویت های سبوس دار به کار می رود، روغن های جامد حاوی اسیدهای چرب ترانس است، این مواد می تواند مشکلاتی را برای افراد و حتی نتیجه عکس را برای افراد دارای رژیم های لاغری داشته باشد.

حاجی فرجی ادامه داد: میزان اسیدهای چرب ترانس در این محصولات و تولیدات قنادی ها حتی به بیش از ۳۰ تا ۵۰ درصد می رسد و مصرف زیاد اینگونه موادغذایی می تواند برای سلامتی افراد بسیار خطرناک باشد.

وی تاکید کرد که، مردم باید باور داشته باشند که هیچ ماده غذایی نمی تواند جایگزین وعده های سالم غذایی سنتی شود.

رییس انجمن تغذیه ایران گفت: سالهاست که به موضوع کاهش مصرف روغن های جامد در کشور پرداخته و تا ۹۰ درصد این مساله اصلاح شده است اما همچنان گزارش هایی ارایه می شود که در برخی شهرستان ها بر اساس همان باور غلط قدیمی که این روغن ها مقرون به صرفه است و طعم دهی بیشتری برای غذاها دارد، هنوز روغن جامد به سایر روغن ها ترجیح داده می شود.

حاجی فرجی افزود: بحث هایی در شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شده است که تا سال ۱۳۹۳ بتوانیم مصرف روغن جامد را در خانوارها کاهش دهیم.

وی ادامه داد: بر اساس این سیاستگذاری قرار است میزان اسیدهای چرب ترانس موجود در بیسکویت سازی ها به زیر ۲ تا ۳ درصد کاهش یابد؛ این درحالی است که اکنون طبق شواهد این میزان حدود ۵ تا ۷ درصد است.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در مورد مصرف بیش از حد استاندارد نمک در کشور هشدار دارد و گفت: ذائقه ایرانی از زمان های گذشته با طبخ غذاهای خوش نمک و چرب خوگرفته است که مصداق آن را در غذاهای سنتی می توان دید.

حاجی فرجی افزود: در غذاهای آماده نیز نمک یکی از اقلامی است که برای طعم دهی به آنها استفاده می شود و ترکیب نمک با میزان زیاد روغن در این گونه محصولات و مصرف بیش از اندازه آنها بروز بیماری های غیرواگیر مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، کبدی و مغزی را افزایش می دهد.

وی با تاکید بر لزوم کاهش میزان نمک مصرفی روزانه اظهار داشت: میزان مناسب مصرف نمک برای افراد سالم جامعه ۲ تا ۳ گرم در روز یعنی کمتر از یک قاشق چای خوری سرخالی است.

حاجی فرجی افزود: این درحالی است که متاسفانه میزان مصرف نمک در کشور ما حدود ۳ برابر این میزان استاندارد جهانی است.

وی ادامه داد: نان مصرفی سنتی ما که بیش از ۹۰ درصد مردم از آن استفاده می کنند، شور است و نمک زیادی دارد؛ بنابراین می توان گفت که افراد با مصرف روزانه نان در وعده های غذایی، میزان نمک استاندارد روزانه را مصرف کرده اند.

حاجی فرجی اظهار داشت: مصرف نمک موجود در غذاها و خوردن نمک با میوه ها می تواند چندین برابر میزان مصرف را افزایش و به موازات آن خطرات پرفشاری خون و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top