سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱

روغن های مفید در کاهش کلسترول خون

معرفی چند روغن خوراکی موثر بر درمان و کاهش کلسترول خون

روغن های موثر بر کاهش کلسترول خون

روغن های موثر بر کاهش کلسترول خون

متخصصان تغذیه، روغن های کانولا، زیتون و هسته انگور را مهمترین روغن های مناسب برای کاهش کلسترول خون و سلامت قلب عنوان می کنند.

کلسترول، نوعی چربی است که در ساختمان تمام سلولهای بدن بکار رفته است. این ماده ممکن است در کبد، از چربی های اشباع شده ساخته شود یا اینکه از طریق مصرف گوشت، تخم مرغ و سایر مواد غذایی حیوانی وارد بدن شود.

برای تشخیص بالا بودن چربی خون، اندازه گیری دو نوع چربی خونی یعنی کلسترول و تری گلیسیرید انجام می شود.

در این میان معمولا افزایش کلسترول به عنوان عامل بیماری زای جدیدتری مطرح می شود.

کلسترول انواع مختلفی دارد. افزایش کلسترول با تراکم پایین(ال دی ال) منجر به عوارض عروقی به صورت تصلب شرایین (اترواسکروز) در عروق مختلف می شود که می تواند باعث سکته های قلبی و مغزی شود.

از طرف دیگر افزایش کلسترول با تراکم بالا (اچ در ال) برخلاف افزایش «ال دی ال» عمل کرده و منجر به جلوگیری از عوارض مورد اشاره است.

متخصصان تغذیه با توجه به ارتباط مصرف چربی ها با بیماری های قلبی عروقی و افزایش وزن و چاقی بر کاهش مصرف روغن تاکید می کنند اما در عین حال از آنجا که نمی توان مصرف روغن را به کلی قطع کرد، روغن های مفیدی که اتفاقا در صورت مصرف صحیح، کاهش دهنده کلسترول خون هم هستند مورد توجه متخصصان تغذیه است که روغن های کانولا، زیتون و هسته انگور از جمله این روغن ها به شمار می آیند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، بر اساس مطالعات انجام شده، روغن های کانولا، زیتون و هسته انگور «ال دی اچ» را افزایش می دهند اما در مقابل منجر به کاهش «ال دی ال» می شوند.

کار شناس تغذیه می گویند: استفاده از برخی روغن ها مانند روغن های حیوانی هم می تواند منجر به افزایش کلسترول خون شود و ارتباط مستقیمی با بیماریهای قلبی عروقی دارد که استفاده از روغن مناسب راهکار خوبی برای پیشگیری از این بیماری ها است.

متخصصان تغذیه همچنین به حداقل رساندن مواد غذایی سرخ کردنی، کاهش مصرف مواد غذایی چرب از جمله فرآورده های غذایی و فست فود ها و استفاده از مواد غذایی کم چرب مانند شیر و لبنیات کم چرب را مورد تاکید قرار می دهند.

به گزارش ایرنا، دکتر «اردشیر خسروی» مدیر گروه اطلاعات و آمار شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پیشتر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تعداد جمعیت دارای کلسترول یا چربی خون در کشور را ۱۵ میلیون نفر یا ۲۸ درصد مردم ایران اعلام کرد.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top