دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱

شوید لوبیا (پلوی مخلوط شیرازی ) با گوشت قیمه

مواد لازم برای ۶ نفر:
لوبیا چشم بلبلی= یک لیوان
یا نخود فرنگی تازه تقریبا ۳ برابر لوبیا چشم بلبلی ( چون لوبیا خشک است و پس از خیس خوردن زیاد میشود همان یک لیوان کافی است .البته باز بستگی به دلخواه شماست )
شوید تازه= نیم کیلو ( از شوید خشک هم میتوان استفاده کرد.)
برنج= ۴ پیمانه
رب گوجه= ۵ قاشق غذاخوری
زعفران آب کرده= کمی
گوشت قیمه ای= حدود ۶۰۰ گرم
پیاز= دو عدد متوسط
نمک و فلفل=به میزان لازم
روغن=کمی
ساقه سیر تازه یا حبه سیر= چند عدد به دلخواه ( در آب خیسانده و پوست کنده و ریز یا رنده میکنیم)
ادویه مخلوط و معطر=۱ قاشق غذاخوری
طرز تهیه:
۱٫لوبیا را از یکی دو روز قبل خیس کنید و مرتب آب آنرا عوض کنید و با آب کم روی شعله ملایم بپزید تا آب آن بخوردش برود .( یا نخود فرنگی را از غلاف جدا و دانه کنید و بشویید و کنار بگذارید)
۲٫برنج را پاک کرده و از ۲ ساعت قبل با نمک خیس کنید . شوید را پاک کرده و چند بار داخل آب خیس کرده و آب آنرا تعویض کنید و خوب بشویید و بگذارید آب آن برود و سپس خرد کنید . گوشت گوساله بدون چربی را که مناسب قیمه باشد کوچک و به اندازه قیمه ای خرد کنید و بشویید .
۳٫پیازرا پوست کنده و در روغن تفت دهید و گوشت را اضافه کرده و کمی مجددا تفت دهید تا رنگش عوض شود در همین حین کمی ادویه مخلوط و زعفران و سپس رب گوجه را اضافه کنید و با کمی آب آنرا بپزید . گوشت قیمه زودتر میپزد .
۴٫ پس از پختن گوشت حالا لوبیا ی چشم بلبلی پخته شده ( یا نخود فرنگی) را اضافه کنید و نمک و فلفل ( با چاشنی آبلیمو ) آنرا بچشید و وقتی جوشید و آب آن کم شد خاموش کنید . رب آن را هم هرچه بیشتر بزنید با زعفران و شوید هماهنگی ایجاد کرده و خوش رنگتر میشود .
(لوبیا که قبلا پخته شده بود ولی نخود فرنگی ها را کمی بیشتر بجوشانید که درشت تر های آن هم بپزند . این مخلوط لابلای برنج کشیده میشود و دم میشود .)
آب را بجوشانید و برنج را بریزید و بپزید و سپس آبکش کنید . شوید و سیر را میتوانید
هم در لحظه آخر به آب جوشان برنج اضافه کنید و هم میتوانید سیر و شوید را پس از آبکش کردن برنج و هنگام کشیدن آن داخل قابلمه لایه به لایه همراه با مواد پخته شده اضافه کنید .
کمی زعفران و روغن داغ همراه با کره یا روغن حیوانی هم برای کشیدن برنج لازم دارید .
این غذا معمولا با انواع ترشیجات و نارنج تازه و یا سالاد شیرازی سرو میشود .

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top