سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱

قیمه نثار با ته چین ساده

مواد لازم برای ۲ نفر:
برنج= ۲ پیمانه
گوشت خورشتی= ۱۰۰ گرم
خلال پوست پرتقال یا پوست نارنج=۴ قاشق غذا خوری
خلال پسته=به مقدار دلخواه
زرشک= ۲قاشق غذا خوری
رب= ۱قاشق غذا خوری
نمک ،فلفل سیاه ،هل سائیده شده ،زعفران و زرد چوبه=به مقدار لازم
مواد ته چین:
برنج آبکش شده= ۱ پیمانه
ماست= ۲قاشق سوپ خوری
زعفران آب شده= ۱قاشق غذا خوری
تخم مرغ= ۱ عدد
طرز تهیه ی مایع اصلی:
ابتدا گوشت خرد شده( به صورت قیمه ای ) را را با یک پیاز متوسط کمی تفت میدهیم سپس زرد چوبه و نمک وفلفل را اضافه میکنیم تا کمی سرخ شود و در نهایت رب و هل و زعفران را اضافه کرده و بعد از سرخ شدن رب کمی آب اضافه میکنیم و به مدت ۱ الی ۵/۱ ساعت میگذاریم تا گوشت کاملا پخته و آب آن خشک شود.
پوست پرتقال را در ظرفی جداگانه داخل آب میریزیم و روی حرارت میگذاریم تا به جوش بیاید پس از جوشیدن آن را آبکش میکنیم.این عمل را ۳ بار تکرار میکنیم تا تلخی پوست پرتقال از بین برود.
پس از پختن گوشت و خشک شدن آب آن پوست پرتقال،زرشک و خلال پسته را به مایع اضافه میکنیم و از روی حرارت بر میداریم.

طرز تهیه ی مایع ته چین:
ابتدا تخم مرغ را در ظرف با چنگال میزنیم و به ان ماست زده شده و زعفران آب شده را اضافه میکیم.حالا یک پیمانه برنج آبکش شده به مواد اضافه کرده و با هم مخلوط میکنیم.

حالا ۲ پیمانه برنج را آب کش میکنیم و قبل از دم گذاشتن مایع ته چین را ته ظرف( که از قبل روغن ریخته ایم) میریزیم و برنج آبکش شده را به ارامی روی آن اضافه میکنیم.

بعد از دم کشیدن برنج کمی از آن را در دیس میکشیم یک لایه از مایع اصلی غذا را روی آن میریزیم و دوباره یک لایه دیگر برنج میکشیم و روی آن را با اضافه ی مواد تزئین میکنیم.

نکات نهم:
۱- در صورتی که بخواهید مقدار غذا را بیشتر کنید.برای ته چین باید دقت کنید که دیگر نباید همه ی تخم مرغ ها را کامل بریزید.مثلا اگر ۳ تخم مرغ داشتید باید ۲تا زرده و یکی را کامل بریزید.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top