یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲

موساکا غذای یونانی

مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:
گوشت چرخ کرده=۶۰۰گرم
بادمجان= ۵عدد
قارج= ۲۰۰گرم
فلفل دلمه ای = یک عدد
جعفری=مقداری
تخم مرغ=سه عدد
پیاز=یک عدد
سیر= ۲ پر
نمک= ۲ ق چ
روغن= به مقدار کافی
کنسرو گوجه فرنگی= ۲لیوان
سس سفید یا همان سس بشامل= به میزان لازم
طرز تهیه:
بادمجان ها را پوست بکنید و از نصف کنید سپس آنها را در روغن سرخ کنید.
فلفل دلمه‌ای را بشویید و خرد کنید. قارچ‌ها را هم بشویید و خرد کنید. جعفری را هم خورد کنید.
پیاز را خرد کنید و سرخ کنید سپس سیر را هم خرد کنید به پیازداغ بیفزاید. فلفل دلمه‌ای را به آن بیفزاید و چند دقیقه‌ای سرخ کنید سپس گوشت چرخ کرده را بیفزاید و همراه دیگر مواد سرخ کنید آخر سر هم قارچ وجعفری را به آن بیفزاید و کمی سرخ کنید. پس از اینکه همه مواد سرخ شد. گوچه فرنگی‌های را هم خورد کنید به آن بیفزاید نمک و فلفل بزنید بگذارید خوب بجوشد تا آبش تقریبا تمام شود
یک لایه بادمجان را ته ظرف بچینید و سپس مقداری از مواد تهیه شده (گوشت و قارچ و دیگر مخلفات) را روی آن بریزید همین کار را ادامه دهید تا همه مواد تمام شود، فقط توجه داشته باشید که آخرین لایه باید مخلوط گوشت چرخ کرده و دیگر مخلفات باشد. دقت کنید مقداری جا در ظرف مورد استفاده باید باقی مانده باشد برای سوس بشامل که بعدا به آن خواهیم افزود.
حالا ظرف را اگر در دارد درش را ببندید و اگر ندارد سر آنرا بوسیله ورقه آلومینیوم آشپزخانه بپوشانید و آنرا در فر که قبلا تا ۲۰۰ درجه گرم شده قرار بدهید. طبخ مرحله اول ۳۰ دقیقه کافی است.
پس از ۳۰ دقیقه آنرا خارج کنید، سوس بشامل سرد شده را با سه تخم مرغ خوب مخلوط کنید و روی آن بریزید با قاشق آنرا خوب پهن کنید تا تمام سطح ظرف را یکنواخت بپوشاند. دوباره ظرف را در فر بگذارید، این بار بدون سر یا ورقه آلومینیوم و برای تقریبا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دیگر در فر طبخ کنید دقت کنید روی آن نسوزد.
موساکا را معمولا با نان سرو می‌کنند برای اینکار نان بگت (baguette) یا نان فانتزی انتخاب خوبی است. البته اگر نان بربری هم دارید برای این کار خوب است.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top