یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱

هویج پلو با کوفته قلقلی

موادلازم:
برنج= ۴ پیمانه
هویج =نیم کیلو ( شایدم کمی بیشتر!)
پیاز بزرگ= یک عدد ( برای سرخ کردن )
پیاز کوچک= یک عدد ( برای داخل گوشت )
گوشت چرخ شده= ۳۰۰ گرم
شکر= ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری
آرد سفید =۱ قاشق غذاخوری سر پر
نمک – فلفل – زعفران آب کرده =به میزان لازم
طرز تهیه:
برنجتون را از شب قبل یا سه چهار ساعت قبل خیس کنید و کنار بگذارید.

یک عدد پیاز بزرگ را رنده کنید . مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و پیاز را در آن تفت دهید. پوست هویجها را با پوست کن بگیرید و با رنده درشت رنده کنید. من با این رنده ها که هویج را خیلی نازک خلال میکنن استفاده کردم. اسمشم نمیدونم چیه !!!
بعد این هویج ها را هم بریزید داخل پیاز و تفت بدین و آخر سر بهش مقداری زعفران آب کرده اضافه کنید من ۲ ۳ قاشق شکر هم اضافه کردم و هم زدم ( اگه شیرین دوست ندارین نریزین شکر). نمک و فلفل هم به اندازه لازم بزنید.

گوشت چرخ شده را با یک پیاز کوچک رنده شده و یک قاشق آرد سفید و کمی نمک و فلفل خوب مخلوط کنید و ورز بدین و باهاش کوفته قلقلی کوچولو درست کنید. بعضی ها کوفته قلقلی را توی روغن تفت میدن اما من تو همون ماهیتابه که هویچ و پیاز را تفت داده بودم کمی آب ریختم و گذاشتم جوش بیاد بعد کوفته قلقلی ها را اضافه کردم و گذاشتم بپزن و آبشون کاملا کشیده بشه.

برنجتون را آب کش کنید. کف یک قابلمه مناسب ته دیگی که دوست دارین را بچینید. بعد به ترتیب یک لایه برنج یک لایه هویج و یک لایه گوشت بریزید مقداری زعفران آب کرده هم روی هر لایه بریزید . لایه آخرتون برنج سفید باشه بعد آب روغن برنجتون را بریزید و بذارید برای مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت دم بکشه.

من برای درست کردن این ته دیگ سیب زمینی ها را ورقه نازک کردم کف قابلمه روغن ریختم و گذاشتم داع بشه کمی رنگ زعفران ریختم کف قابلمه و قابلمه را یک چرخ دادم تا همه جاش رنگی بشه بعد ورقه های سیب زمینی را چیدم. یک طرفش که برشته شد برشون گردوندم و مواد هویج پلو را روش ریختم .

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top