یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

گیاه کوری دالیس و استفاده از آن در داروی ضد درد

کشف خاصیت ضد درد گیاه کوری دالیس و ساخت داروی ضد درد به وسیله آن توسط محققان آمریکایی.

محققان آمریکایی و چینی نوعی مولکول را در گیاه گلدار کوری دالیس (Corydalis) شناسایی کرده اند که خواص ضد درد دارد.

داروی ضد درد کولی داریس

داروی ضد درد کوری دالیس

پزشکی مدرن با وجود پیشرفت در زمینه های مختلف هنوز نتوانسته است راه های مفیدی برای درمان دردهای مزمن که حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از جمعیت جهان از آن رنج می برند، در اختیار انسان قرار دهد.

اما به تازگی یک گروه بین المللی از محققان آمریکایی و چینی با تجزیه و تحلیل یک گیاه از طب سنتی چینی، مولکولی را کشف کردند که می تواند دردهای مزمن را کاهش دهد.

این کشف جدید که نتیجه کار تحقیقاتی پروفسور زینمیائو Xinmiao از موسسه شیمی- فیزیک دالیان در چین و محققان دانشگاه کالیفرنیا است، در سال ۲۰۰۸ و با هدف شناسایی ترکیبات فعال و سمی صدها گونه گیاه مورد استفاده در طب سنتی چینی آغاز شد.

دانشمندان توانستند یک مولکول موثر به نام دی. اچ. سی. بی (DHCB) را در ریشه گیاه گلدار کوری دالیس کشف کنند.

نتایج تحقیقات نشان داد که این ماده موثر در برابر سه نوع اصلی درد یعنی دردهای ناشی از التهاب، دردهای حاد و دردهای مزمن موثر است و موجب از بین رفتن درد می شود.

به گفته محققان، قرن هاست مردم چین از این گیاه برای درمان کمر درد و سردرد استفاده می کنند. از خواص جانبی این ماده این است که مصرف این گیاه بر خلاف مواد مخدر مانند مورفین اعتیادآور نیست.

به گفته محققان این مطالعه بخشی از یک پروژه بزرگ تحقیقاتی با عنوان هربالوم (herbalome ) است. محققان در این پروژه تلاش می کنند داروهای طب سنتی چین را فهرست و طبقه بندی کنند و از آن ها در کنار داروهای شیمیایی برای درمان بیماری ها بهره ببرند.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top