شنبه , ۲ مهر ۱۴۰۱

۱۰ روش موثر برای افزایش تمرکز

روش های افزایش تمرکز

روش های افزایش تمرکز

راه و روش هایی مفید برای اینکه تمرکزتان را افزایش دهید.

برای دریافت بهترین نتیجه از تمرینات ورزشی خود، باید تمرکز کافی داشته باشید تا تمرین‌ها را به شکل صحیح انجام دهید.

اما آیا ذهنتان را خود فرمانروایی می‌کنید؟‌ یا اینکه ذهنتان شما را فرمانروایی می‌کند؟ این تمرینات تمرکزی به شما کمک خواهند کرد تا بر ذهن خود کنترل پیدا کرده و فرمانروایی آنرا به دست بگیرید تا قدرت تمرکزتان افزایش یابد.

۱. کتابی را باز کنید و تعداد کلمات داخل صفحات مختلف آنرا بشمارید. حتی می‌توانید پس از اینکه تمام شد دوباره کلمات آنرا بشمارید تا از صحت شمارش خود مطمئن شوید.

۲. از ۱۰۰ تا ۱ بشمارید.

۳. از ۱۰۰ تا ۱ بشمارید و هر ۳ عدد را نادیده بگیرید، مثلاً ۱۰۰، ۹۷، ۹۴، ۹۱ …

۴. یک کلمه یا آهنگی را در ذهن خود بیاورید و برای ۵ دقیقه بصورت آرام با خود تکرار کنید. اگر می‌توانید، این کار را برای ۱۰ دقیقه انجام دهید تا برای تمرین بعدی آماده شوید.

۵. یک میوه بیاورید، مانند سیب، پرتقال، موز یا هر میوه‌ی دیگر، و آنرا در دست خود نگاه دارید. میوه را از هر زاویه‌ای بررسی کنید و تمام توجه خود را بر روی آن متمرکز نمایید. به خودتان اجازه ندهید که ذهنتان به افکار بی‌ربط یا حتی افکار مرتبطی که بوجود می‌آیند منحرف شود. چیزهایی مانند اینکه آن میوه‌ها را از کجا خریده‌اید، یا اینکه آن‌ها کجا و چطور رشد کرده‌اند، ارزش غذایی شان چقدر است و… زمانی که می‌خواهید این افکار را نادیده بگیرید و علاقه‌ای به آن‌ها نشان ندهید آرامش خود را حفظ کنید. فقط به میوه نگاه کنید، و بدون اینکه به هر چیز دیگر فکر کنید، توجه خود را به آن بدهید. شکل، بو، مزه، و حسی که هنگام لمس آن به شما منقل می‌شود را بررسی کنید.

۶. میوه را تجسم کنید. این نیز همانند تمرین شماره ۵ است، اما این بار بجای اینکه به میوه نگاه کنید آنرا در ذهن خود به تصویر بکشید. تمرین خود را با نگاه به میوه برای ۲ دقیقه شروع کنید، دقیقاً مثل تمرین قبل. حالا چشمانتان را ببندید، و سعی کنید که دوباره میوه را ببینید، بویش کنید، مزه اش کنید و با دستانتان آنرا لمس کنید، اما با ذهنتان! تلاش نمایید تا تصویری واضح و روشن ببینید. اگر تصویری که می‌بینید تار است، چشمانتان را باز کنید، خیلی کوتاه به میوه نگاه کنید و دوباره چشمانتان را ببندید و به تمرین ادامه دهید. با اینکار خواهید توانست میوه‌ای را که در تمرین قبلی دیده‌اید را تصور کنید، در دستانتان یا حتی بر روی میز.

۷. یک شیء کوچک و ساده همچون قاشق، چنگال یا یک لیوان بیاورید. بر روی آن تمرکز کنید. بدون هیچ کلامی اطراف آنرا مشاهده کنید، همانی که هست، بدون اینکه هیچ کلمه‌ای را در ذهن خود بیاورید. فقط آن شیء را ببینید، بدون فکر کردن به کلمات مرتبط با آن.

۸. شکل و شمایل ترسیم کنید. پس از اینکه در تمرینات بالا ماهر شدید، می‌توانید این تمرین را انجام دهید. یک شکل هندسی کوچک حدود ۳ سانت رسم کنید، مثلاً یک مثلث، مستطیل یا یک دایره و با هر رنگی که دوست دارید. حالا روی آن تمرکز کنید. فقط باید شکل را ببینید نه چیز دیگر. باید اینطور فکر کنید که فقط شکلی که ترسیم کرده‌اید برای شما وجود خارجی دارد نه افکار غیر مرتبط و چیزهای دیگر. سعی کنید در طول تمرین با کلمات فکر نکنید. شکل را در مقابل خود مشاهده کنید و بس! سعی کنید به چشمانتان فشار نیاورید.

۹. شکل را در ذهنتان ترسیم کنید. همانند تمرین قبل همان کار را انجام دهید، اما اینبار شکل را در ذهنتان ترسیم کنید. همانند قبل اگر شکل را فراموش کردید، برای چندین ثانیه چشمانتان را باز کنید و شکلی که ترسیم کرده‌اید را مشاهده کنید، دوباره چشم‌های خود را بسته و تمرین را ادامه دهید.

۱۰. حداقل ۵ دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. این تمرین را باید در شرایطی انجام دهید که تمامی موارد قبلی را به خوبی اجرا کرده باشید. اگر تمرین قبل را به خوبی انجام داده باشید، توانایی سکوت فکر را به شما اعطا خواهد کرد. با‌گذشت زمان این تمرینات برای شما ساده و ساده‌تر خواهد شد.

نظر دادن بسته است.

Scroll To Top